Privátna gynekologická - pôrodnická ambulancia

Preventívne prehliadky

Hoci ani moderná medicína nepozná liek na všetky ochorenia, celkom určite môže potvrdiť, že jedným z najúčinejších, najbezpečnejších a zároveň najlacnejších liekov je prevencia. Väčšina z nás hovorí o zdraví ako o priorite. Štatistiky však naznačujú čosi iné. Myslite na svoje zdravie!

 

Preventívna gynekologická prehliadka

Každá žena jedenkrát ročne po dovŕšení 18. roku života, alebo od prvého tehotenstva by mala absolvovať preventívnu gynekologickú prehliadku.
Preventívna prehliadka zahŕňa komplexné gynekologické vyšetrenie vrátane odborného poradenstva. Dôležitou súčasťou prehliadky je skríning rakoviny krčka maternice a prsníka. Skríning rakoviny krčka maternice sa realizuje u žien vo veku od 23 do 64 rokov, prvé dva odbery cytológie sa robia v ročnom intervale. V prípade negativity týchto dvoch cytologických výsledkov sa pokračuje v 3 ročnom intervale do veku 64 rokov. Uvedená periodicita platí aj v prípade, že sa skríning začal neslôr ako v 23. roku života. Skríning sa vo veku 64 rokov ukončí, ak budú posledné 3 cytologické nálezy negatívne.
Druhým nemenej dôležitým preventívnym vyšetrením je skríning rakoviny prsníka jedenkrát za 2 roky u žien vo veku 40-69 rokov.

Preventívna starostlivosť v materstve


Preventívna starostlivosť v materstve sa vykonáva u tehotných žien raz mesačne počas tehotenstva a raz do šesť týždňov po pôrode.
Kompletná preventívna prehliadka zahŕňa podrobnú anamnézu a celkové fyzikálne vyšetrenie vrátane zistenia výšky, hmotnosti, krvného tlaku a pulzu. Pri vyšetrení brucha a pánvy lekár stanoví veľkosť maternice, vyšetrí kostenú pánvu na symetriu a primeranosť, vyšetrí krčok maternice a od 6. týždňa vyšetruje aj ozvy plodu.
Súčasťou preventívnej starostlivosti v materstve sú aj:

  • určené laboratórne vyšetrenia moču, krvi, krvnej skupiny a Rh faktora,
  • určené špeciálne vyšetrenia podľa potreby, vzhľadom na zdravotný stav tehotnej ženy alebo

plodu.

 

 

MUDr. Jankovský Tibor
odborný ženský lekár

Telefón: recepcia 0948368468,  MUDr. Jankovský Tibor 0905743225
E-mail.: tibor.jankovsky@gyneka.sk
Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti